News

कोरोनाको सम्भावित खोपको परीक्षणमा सहभागी हुन आउने ५ मध्ये एकमा पहिले नै एन्टीबडी पाइयो

भारतको नयाँ दिल्लीस्थित एम्समा भारतमा निर्मित कोभिड–१९ को विरुद्धको सम्भावित खोप ‘कोभ्याक्सिन’ को परीक्षणका लागि दर्ता गर्न आएका २० प्रतिशतको शरीरमा पहिले नै कोरोनाभाइरसविरुद्ध एन्टिबडी रहेको पाइएको छ । उनीहरुलाई परीक्षणका आयोग्य करार गरिएको थियो ।

एम्सले इच्छुक सहभागीहरुलाई भर्ना गर्न दुई हप्ताअघि सुरु गरेको थियो । हालसम्म ८० जनाको स्क्रिनिङ गर्दा १६ जनालाई मात्र भर्ती गरिएको इन्डियन एक्सप्रेसले स्रोतलाई उल्लेख गर्दै समाचार लेखेको छ । एम्सले १०० जनालाई यो खोप दिनेछ र पहिलो मात्रा दिइएको कम्तिमा दुई हप्ता निगरानीमा राख्नेछ ।

यस परीक्षणका लागि १८ देखि ५५ वर्ष उमेरका मुटु, किड्नी, कलेजो या फोक्सोको समस्या लगायत नभएका व्यक्तिहरु योग्य ठहरिनेछन् । यस परीक्षणमा सहभागी हुने स्वयम्सेवकहरुलाई भर्ती गर्नअघि उनीहरुको स्वास्थ्य परीक्षण तथा कोरोना परीक्षण गरिन्छ ।

‘अस्वीकार गर्ने दर निकै धेरै छ किनभने हामी स्वस्थ स्वयम्सेवकलाई मात्र भर्ती गर्न चाहन्छौँ । हालसम्म २० प्रतिशत स्वयम्सेवकमा पहिले नै एन्टिबडी रहेको पाएका छौँ । यसको अर्थ उनीहरुले पहिले नै संक्रमित भइसकेका छन् । अरुको स्वास्थ्यमा समस्या देखिएको कारण उनीहरुलाई भर्ती नगरिएको हो,’ एम्सका एक शीर्ष डाक्टरले बताए ।

‘कुनै मानिसको शरीरमा एन्टीबडी हुनुको अर्थ उनी पहिले नै भाइरससँग संक्रमित भएर र निको भएको भन्ने हो,’ ती डाक्टरले भने, ‘यसले उनीहरुमा खोपको प्रभाव अध्ययन गर्न अप्ठ्यारो हुन्छ ।’

एम्समा परीक्षणका लागि हालसम्म ३५ सयभन्दा बढीले निवेदन दिएका छन् । गत जुलाई २४ मा एक ३० वर्षीय पुरुषलाई पहिलोपटक कोभ्याक्सिनको पहिलो डोज दिइएको थियो । उनलाई ०.५ एमल भ्याक्सिन दिइएकोमा पहिलो हप्ताको अन्त्यसम्म कुनै समस्या नदेखिएको अस्पतालले जनाएको छ । उनलाई अर्को शुक्रबारसम्म अनुगमन गरेर दोस्रो मात्रा दिइनेछ ।

यो खोपलाई हैदरावादको भारत बायोटेक र नेसनल इन्सिटिट्युट अफ भाइरोलोजी एन्ड इन्डियन काउन्सिल अफ मेडिकल रिसर्चले यसलाई निर्माण गरेको हो ।

Related Articles

Back to top button
Close