International

पाकिस्तानमा १७ सय वर्ष पुरानो बुद्धमूर्ति नष्ट गर्ने ४ जना पक्राउ

एजेन्सी- पाकिस्तानमा १७ सय वर्ष पुरानो बुद्धको मूर्ति नष्ट गर्ने चार जना पक्राउ परेका छन्।

निर्माणको क्रममा भेटिएको पुरानो बुद्धमूर्तिलाई नष्ट गरेको आरोपमा प्रहरीले कमर जमान, अमजद, अलीम र सुलेमानसहित चार जनालाई पक्राउ गरेको हो।

तख्तभाई क्षेत्रमा निर्माणका क्रममा भेटिएको पुरानो बुद्धमूर्ति ध्वस्त पारेको आरोपमा पाकिस्तानको खैबर पख्तूनख्वा प्रहरीले चार अभियुक्तलाई शनिबार पक्राउ गरेको थियो ।

यसभन्दा पहिले, भिडियोहरू सोसल मिडियामा भाइरल भएको छ, जुन एक व्यक्तिले बुद्धमूर्ति तोडिरहेको छ। जसको अंशहरू अझै भूमिगत नै रहेको छ। अरू मानिसहरूलाई हेर्दा देख्न सकिन्छ कि मूर्तिलाई नष्ट भइरहेको बेलामा केही व्यक्तिले भिडियोहरू बनाउँदै थिए।

पुरातत्व र संग्रहालयका केपी निर्देशक डा अब्दुल सामदले भने, ‘उक्त मूर्ति ध्वस्त पार्नुलाई “अपराध” ठहराए र कुनै पनि धर्मको अनादर गर्नु असह्य छ।’

त्यहाँको पुलिसले पछि ट्वीट गर्‍यो कि संदिग्ध व्यक्तिलाई पक्रेर पक्राउ गरिएको थियो तर भाँचिएको मूर्तिको टुक्रा पनि बरामद भएको थियो। अधिकारीहरूका अनुसार पहिलो सूचना रिपोर्ट (एफआईआर) उनीहरूको विरुद्ध पुरानो ऐन २०१६ अन्तर्गत दर्ता गरिएको छ।

डा. सामदले आरोपितहरूलाई पक्राउ गर्ने क्रममा प्रहरीको ‘शीघ्र कारबाही’ गरेकोमा सराहना गरे। निर्देशकले भने मूर्ति गन्धारा सभ्यताको हो र लगभग १७ सय वर्ष पुरानो हो। उनले थपे प्रहरीले उक्त क्षेत्रलाई घेरा हालेको थियो।

एजेन्सी- पाकिस्तानमा १७ सय वर्ष पुरानो बुद्धको मूर्ति नष्ट गर्ने चार जना पक्राउ परेका छन्।

निर्माणको क्रममा भेटिएको पुरानो बुद्धमूर्तिलाई नष्ट गरेको आरोपमा प्रहरीले कमर जमान, अमजद, अलीम र सुलेमानसहित चार जनालाई पक्राउ गरेको हो।

तख्तभाई क्षेत्रमा निर्माणका क्रममा भेटिएको पुरानो बुद्धमूर्ति ध्वस्त पारेको आरोपमा पाकिस्तानको खैबर पख्तूनख्वा प्रहरीले चार अभियुक्तलाई शनिबार पक्राउ गरेको थियो ।

यसभन्दा पहिले, भिडियोहरू सोसल मिडियामा भाइरल भएको छ, जुन एक व्यक्तिले बुद्धमूर्ति तोडिरहेको छ। जसको अंशहरू अझै भूमिगत नै रहेको छ। अरू मानिसहरूलाई हेर्दा देख्न सकिन्छ कि मूर्तिलाई नष्ट भइरहेको बेलामा केही व्यक्तिले भिडियोहरू बनाउँदै थिए।

पुरातत्व र संग्रहालयका केपी निर्देशक डा अब्दुल सामदले भने, ‘उक्त मूर्ति ध्वस्त पार्नुलाई “अपराध” ठहराए र कुनै पनि धर्मको अनादर गर्नु असह्य छ।’

त्यहाँको पुलिसले पछि ट्वीट गर्‍यो कि संदिग्ध व्यक्तिलाई पक्रेर पक्राउ गरिएको थियो तर भाँचिएको मूर्तिको टुक्रा पनि बरामद भएको थियो। अधिकारीहरूका अनुसार पहिलो सूचना रिपोर्ट (एफआईआर) उनीहरूको विरुद्ध पुरानो ऐन २०१६ अन्तर्गत दर्ता गरिएको छ।

डा. सामदले आरोपितहरूलाई पक्राउ गर्ने क्रममा प्रहरीको ‘शीघ्र कारबाही’ गरेकोमा सराहना गरे। निर्देशकले भने मूर्ति गन्धारा सभ्यताको हो र लगभग १७ सय वर्ष पुरानो हो। उनले थपे प्रहरीले उक्त क्षेत्रलाई घेरा हालेको थियो।

Related Articles

Back to top button
Close