Health

bracking news::लक्षण नदेखिएपनि कोरोनाले ७० प्रतिसत भन्दा धेरैको फोक्सो खत्तम बनाइसकेको तथ्यांकले देखाएको छ, फोक्सोको क्यान्सरबाट बच्नुहोस,ढिला नहुदै पढ्नुहोला

काठमाडौँ । फोक्सोको क्यान्सरकाबारे सचेत गराउन ’वल्र्ड लंग क्यान्सर डे’ हरेक अगस्त १ मा मनाइन्छ । संसारभर हरेक वर्ष क्यान्सरका कारण लाखौंको मृत्यु हुने गरेको छ । डब्ल्यूएचओको रिपोर्ट अनुसार २०१८ मा संसारभरि क्यान्सरले गर्दा ९६ लाख मानिसहरू ज्यान गएको थियो ।जसमध्ये फोक्सोको क्यान्सरबाट मर्नेहरूको संख्या १७ लाख भन्दा बढी थिए । डाक्टरहरूका अनुसार खानामा उच्च फाइबर खाँदा फोक्सोको क्यान्सरको जोखिम कम गर्न सकिन्छ ।

१. चिया बीज: पौष्टिकको धनी चिया बीजहरू हाम्रो शरीरको लागि धेरै फाइदाजनक हुन्छन् । यो निश्चित रूपमा शरीरको लागि फाइबरको एक धेरै राम्रो स्रोत हो। चिया बीजको १०० ग्राममा ट द्धडट केसीएल छ । चिया बीउहरू मूल रूपमा मध्य अमेरिकाबाट आएको हो । प्रोटीन र ओमेगा ३ प्रशस्त पाइन्छ । अफ्रिकी किसानहरूले पनि यसलाई मान्यता दिएका छन् ।

२. मकै : मकै वर्षामा धेरै खाइन्छ । यसमा कोलेस्ट्रोल फाइबर समावेश हुन्छ । जुन मुटु र फोक्सोका बिरामीहरूका लागि धेरै उत्तम हुन्छ । हेल्थलाइन रिपोर्टका अनुसार १०० ग्राम मकै १४.५ प्रतिशत फाइबर पाइन्छ ।** भिडियो हेर्न तल क्लिक गर्नुहोला **

३. बदाम : बदाममा धेरै भिटामिन र खनिजहरू पाइन्छन् । यो भिटामिन ई, जिंक, क्याल्सियम, म्याग्नेशियम र ओमेगा ३ फ्याट्टी एसिडहरूको उत्कृष्ट स्रोत हो । यी सबै पौष्टिक तत्वहरूको पूर्ण फाइदा लिनको लागि यसलाई भिजाएर खाने गरिन्छ । शरीरलाई १०० ग्राम बदामबाट १२.५ प्रतिशत फाइबर प्राप्त हुन्छ ।

४ .ओट्स : जई कार्बोहाइड्रेट र प्रोटीनको एक राम्रो स्रोत मानिन्छ । बिहानको खाजामा ओट्स खाएमा धेरै रोगहरू निको हुने अनुमान गरिएको छ । ओट्समा १०० ग्राम अर्थात् ओट्सको एक कपले शरीरलाई १०.६ प्रतिशत फाइबर दिन्छ ।

५. चना : मानिसहरू प्राय चना वा चना दाल खानबाट टाढा रहन्छन् । किनकि कसैलाई पेट दुख्ने र पेटमा ग्यासको समस्या हुनेले यो चना खादैनन । कोही मानिसहरूलाई यसको स्वाद मनपर्दैन । तर, चना धेरै रोगका लागि रामबाण नै हुने अनुसन्धानबाट पत्ता लागेको छ । यससँग शरीरमा फलाम र कोलेस्ट्रोलको समस्यालाई हटाउन सक्छ । १०० ग्राम ग्राम ग्रामबाट शरीर ७.६ प्रतिशत फाइबर प्राप्त गर्दछ ।

६. राज्मा : राज्मा फलामको मात्रा उच्च मात्रामा पाइन्छ । जसको कारणले शरीरलाई धेरै उर्जा दिन्छ । शरीरको मेटावाँलिज्मा र उर्जाको लागि आइरन आवश्यक पर्छ । जुन राज्म खाएर पूरा हुन्छ । शरीरमा अक्सिजनको संचार बढाउन पनि राज्मले मद्दत गर्दछ । १०० ग्राम राज्मा खानेले शरीरलाई ६.४ प्रतिशत फाइबर प्रदान गर्दछ ।

७. गाढा चकलेटः कोकाको दानाबाट तयार गरिएको चकलेट एन्टी आँक्सिडेन्टको उत्तम स्रोत हो । धेरै अध्ययनहरूमा यो प्रमाणित भएको छ कि डार्क चकलेट खाँदा स्वास्थ्यमा सुधार हुन्छ । साथै मुटुसँग सम्बन्धित रोगीलाई पनि सहगोग पुग्छ । १०० ग्राम डार्क चकलेटमा १०.९ ग्राम फाइबर पाइन्छ जुन फोक्सोको लागि पर्याप्त मानिन्छ ।** भिडियो हेर्न तल क्लिक गर्नुहोला **

Related Articles

Back to top button
Close