News

राष्ट्रियताको सकस, सीमा समस्या, राष्ट्रहितविरुद्धको सन्धि सम्झौता र भ्रष्टाचार चिन्ताको विषय : पूर्व राजा ज्ञानेन्द्र

१० असार । पूर्व राजा ज्ञानेन्द्र शाहले मुलुकमा बारम्बार राष्ट्रियताको सकस, सीमा समस्या, राष्ट्रहितविरुद्धको सन्धि सम्झौता तथा हत्या, हिंसा र आत्महत्या जस्ता जल्दाबल्दा र दुःखद विषयहरु उठिरहेको भन्दै चिन्ता व्यक्त गर्नु भएको छ ।

उहाँले भ्रष्टाचार लापरवाही, पक्षपात र भेदभावका कुरा पनि दिनहुँ उठ्ने गरेको उल्लेख गर्दै देशभक्ति, स्वाधीन स्थिति एवं स्वाभिमानमाथि बारम्बार प्रश्न, सन्देह र विवाद एवं विग्रह उत्पन्न हुनु चिन्ताको विषय भएको बताउनु भएको छ ।

File Photo
पूर्व राजा शाहले देशभित्र देखिएका समस्यालाई लिएर होनहार यूवाहरु, तमाम देशभक्त स्वतन्त्र नागरिकहरु सडक संघर्षमा किन उत्रिरहनू पर्ने अवस्था सिर्जना भइरहन्छ भन्ने प्रश्न गर्दै यो पक्ष सबैका लागि सोचनीय र विचारणीय भएको पनि बताउनु भएको छ ।

बुधबार एक विज्ञप्ती जारी गर्दै मुलुक विषम परिस्थितमा भएका कारण यही असारमा पर्ने आफ्नो जन्मोत्सव नमाउने निर्णय गरेको जानकारी पनि उहाँले गराउनु भएको छ ।

विज्ञप्तीमा भनिएको छ, ‘नेपाल बहूजातीय, बहूभाषिक र बहूविविध भौगोलिक विशेषता रहेको मूलूक हो । परस्पर मेलमिलाप, समन्वय, एकता तथा सामाजिक सदभाव हाम्रो सनातनिक मान्यता हो । त्यसैले अहिले देशमा पनपनाउंदै गएको जातीयता, वर्गीयता र क्षेत्रीयताका संकीर्ण दूर्भावनाले राष्ट्रियता र ऐतिहासिक राष्ट्रिय अस्मितालाई राम्रो गर्दैन ।’

उहाँले आजको यो कालखण्डमा परस्पर आरोप प्रत्यारोप गरेर वा निषेध र प्रतिशोधको भावना राखेर कसैको हित कदापि नहुने उल्लेख गर्दै नेपाल राष्ट्रको एकीकरण, नेपालको स्वाधीनताको संरक्षण र सर्वतोमूखी विकासको चिन्तन कहिले, कसले र कोबाट भयो, त्यो आम हेक्काको विषय भइसकेको स्मरण पनि विज्ञप्तीमार्फत गराउनु भएको छ ।

उहाँले गौरवमय इतिहासलाई स्वीकार गरेर जान सक्नू पर्ने उल्लेख गर्दै राष्ट्रियता नै नेपालीको मुल मन्त्र हो र एकता नै देशवासीको शक्ति भएको पनि बताउनु भएको छ ।

पूर्व राजा शाहले अहिले नेपाल पनि विश्वव्यापी कोरना महामारीबाट आक्रान्त रहेको र संक्रामक रोगको यो समयमा नेपाली जनताले भोग्नू परेको गांस, वास र कपास लगायतका विविध समस्या समाधान गरियोस् भन्ने आग्रह पनि गर्नु भएको छ ।

साथै उहाँले यस अवधिमा बढ्दै गएको मानसिक वेदना, सामाजिक विकृति एवं आर्थिक बेतिथिप्रति गहिरो चिन्ता पनि व्यक्त गर्नु भएको छ ।

विविध वाध्यताका कारण विदेशिएका कतिपय नेपालीहरु स्वदेश फर्कने क्रममा रहदा चूनौती पनि आएको यो समय सन्दर्भ एक असर पनि र अवसर पनि भएको उल्लेख गर्दै उहाँले फर्कने सबैको श्रम, शिप र सामर्थको सदूपयोग गरी आफ्नै देशभित्र इलम, उद्यम र काम धन्दाको व्यवस्था मिलाइनू पनि नितान्त जरुरी रहेको बताउनु भएको छ ।

पूर्व राजा शाहले विज्ञप्तीमा भन्नु भएको छ, ‘बदलिंदो विश्व व्यवस्थालाई बूझेर अब हामीले हाम्रो आफ्नो प्रकृति, रीति, संस्कृति र पद्धतितिर फर्कनू जरुरी देखिन्छ । यसबाट नै हाम्रो स्वाभिमान र स्वावलम्वनको परिपाटी फेरि कायम हून्छ । केहि दशक अघिसम्म आफ्नै गौरवगाथा, मौलिक मान्यता र आर्थिक क्षमतामा उभिएको देशको शीर फेरि ठाडो पार्नू परेको छ ।’

Related Articles

Back to top button
Close